Skoraj 100 organizacij iz 50 držav z vsega sveta se danes, 14. oktobra, udeležuje tretjega mednarodnega dne e-odpadkov. Dogodek, ki ga organizira WEEE forum, mednarodno evropsko združenje skupnih shem ravnanja z odpadno električno in elektronsko opremo, združuje deležnike e-odpadkov z vsega sveta pri promociji pravilnega ravnanja z odpadno električno in elektronsko opremo in omogočanja ponovne uporabe ter recikliranja.
RECIKLIRAMO SAMO 18% VSEH E-ODPADKOV
Letos bo poudarek na izobraževanju in ozaveščanju javnosti o pravilnem ravnanju z odpadnimi električnimi in elektronskimi napravami. Ocenjujejo, da smo v letu 2019 na svetu pridelali 53,6 milijona ton e-odpadkov, kar je več kot kadarkoli doslej, do leta 2030 pa naj bi količina narasla na neverjetnih 75 milijonov ton letno, kar pomeni 9 kg na vsakega Zemljana. E-odpadki niso le zelo številčni, temveč imajo tudi visoko vrednost: surovine, ki jih vsebujejo e-odpadki, pridelani v letu 2019, so bile vredne približno 50,8 milijarde evrov. Uradno smo reciklirali manj kot 18% teh e-odpadkov, ostali pa so pristali na odpadih, zgoreli ali bili nezakonito preprodani in obdelani na načine, ki ne ustrezajo standardom. In to kljub temu, da kar 71% svetovne populacije zavezuje zakonodaja na področju e-odpadkov. Posledica je ogromna izguba dragocenih in kritičnih surovin iz dobavne verige ter resne zdravstvene, okoljske in družbene težave.
DOGODKE V ŽIVO BODO LETOS ZAMENJALI SPLETNI DOGODKI
Pobude organizacij, ki sodelujejo v 3. mednarodnem dnevu e-odpadkov, so namenjene ozaveščanju uporabnikov o e-odpadkih in o tem, kako jih pravilno odlagati, da se ob možnosti recikliranja optimizirata tudi možnosti ponovne uporabe in popravila. Javni dogodki in dogodki v živo bodo letos zaradi situacije z epidemijo koronavirusa omejeni, vendar pa bodo organizacije za izboljšanje ravnanja z e-odpadki izkoristile možnost spletnih dogodkov in manjših dogodkov v živo.
V SLOVENIJI POUDAREK NA OZAVEŠČANJU NAJMLAJŠIH
Preko zabavno-poučnih vsebin s področja e-odpadkov in odpadnih baterij, ki jih je družba ZEOS, d.o.o. pripravila v sklopu njihovega projekta Life Gospodarjenje z e-odpadki in so izšle v oktobrski številki revij Cicido in Ciciban, se bodo slovenski vrtčevski otroci in učenci prve triade pripravljali na spomladansko CICI VESELO ŠOLO. Otroci se v oktobrski CICI VESELI ŠOLI seznanjajo z informacijami o tem, katere električne in elektronske aparate imajo doma, kaj vsebujejo, kam jih je potrebno ob nedelovanju oddati in kaj se z njimi zgodi.